Osallistu opastukselle ja tutustu levitoiviin juniin sekä kylmyyden fysiikkaan
Mitä esineille tai nesteelle tapahtuu -196 celsiusasteessa? Entä miten esine voi pysyä ilmassa ilman taikuutta?
Keskiviikkona 26.11. järjestetään Turun yliopiston Wihurin fysiikantutkimuslaboratoriossa kaksi opastuskierrosta, jossa pääsee näkemään mitä tapahtuu, kun ilman lämpötilaa lasketaan tarpeeksi ja miten leikkijuna leijuu ilmassa. Osallistujat pääsevät myös kokeilemaan sekä nestemäistä typpeä että suprajohtavaa junaa.
Opastukset lähtevät Quantumin aulasta (Vesilinnantie 5) klo 16.30 ja 17.00. Opastukselle mahtuu 15 osallistujaa. Kierros kestää noin 30 minuuttia. Kierros on suunnattu koko perheelle ja sopii lapsille 5-vuotiaasta ylöspäin. Opastus on ilmainen.
Turun yliopistossa Wihurin fysiikantutkimuslaboratorissa tutkitaan aineen ja energian perusilmiöitä. Laboratorio yhdistää huipputason kokeellista ja teoreettista osaamista ja kouluttaa uusia fysiikan asiantuntijoita tulevaisuuden tieteellisiin ja teknologisiin haasteisiin.
>> Ilmoittaudu tästä klo 16.30 opastukselle
>> Ilmoittaudu tästä klo 17.00 opastukselle